Idealne rozwiązanie nie istnieje, ale warto znać pewne kryteria, które ułatwią nam wybór wymarzonego sprzętu.

Podstawowym i często najważniejszym kryterium nie tylko jeśli chodzi o to jaką wybrać kamerę samochodową jest cena urządzenia. Kiedy już ustalimy przedział cenowy warto sprawdzić, które kamery samochodowe się do niego zaliczają. Podział kamer samochodowych ze względu na cenę znajdziecie tutaj – link.

Kolejną sprawa to ustalenia tak naprawdę do czego potrzebna nam jest kamera samochodowa i czego tak naprawdę od niech chcemy. Nie wystarczy odpowiedzieć – ma nagrywać, bo to jest po prostu oczywiste. Sytuacja w przypadku kamery samochodowej jest podobna do tej z telefonem komórkowym – niby popularna ,,komórka” służy tylko do dzwonienia, ale jednak każdy chce od niewielkiego urządzenia czegoś więcej, lepszy aparat, wyświetlacz, więcej pamięci itp.

Jak wybrać kamerę samochodową i na co zwracać uwagę?

Najważniejsza jest jakość obrazu wideo. Taki jest główny cel kamery samochodowej – nagrać jak najwięcej w jakości na której zobaczymy wiele detali. Szczegółowość obrazu, ostrości przydaje się głównie podczas późniejszej próby odczytania tablic rejestracyjnych pojazdu. Zamiast gier, kalkulatora, budzika i innych bajerów lepiej skupić się na jakości nagrań niż na mniej przydatnych funkcjach.

Dobra kamera samochodowa powinna nagrywać obraz w jakości minimum Full HD (1920x1080p) z prędkością chociaż 30 klatek na sekundę. Jeżeli w parametrach technicznych kamery samochodowej jest mowa o jakości HD lub interpolowanej jakości Full HD czyli po prostu rozciągnięty ,,na siłę” obraz HD to lepiej darować sobie zakup takiego urządzenia.

Youtube pogarsza jakość obrazu?

Tak to prawda, kompresja Youtube`a ma za zadanie sprawić, żeby przy możliwie jak najmniejszej utracie jakości zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Dlatego filmiki z kamerek na Youtubie nie do końca na 100% odzwierciedlają jakość nagrań. Kolejne kwestia to auto ,,testera” – nie zawsze jest wyposażone w nową, czystą szybę. Inne będzie nagranie z kamerki zamontowanej w nowym aucie a jeszcze inne ze starego samochodu. Nawet rodzaj auta ma znaczenie, bo np. SUVy są nieco wyższe, ich światła świecą nieco wyżej więc bywa czasem tak, że ciężko odczytać tablice rejestracyjne samochodu przed nami ponieważ światło reflektorów pada centralnie powodując prześwietlenie obrazu.

Czy przetwornik obrazu, matryca i sensor mają jakieś znaczenie? Oczywiście, że tak. Póki co liderem przetworników produkowanych do kamer samochodowych jest Sony.

Kolejna bardzo ważna rzecz to wartość przysłony obiektywu. Im niższa wartość przysłony tym lepiej, tym więcej światła przez nie wpada na matrycę a finalnie nasze nagrania z kamery samochodowej są nasycone wieloma szczegółami. Niska wartość przysłony to przede wszystkim lepsza jakość nocnych nagrań.

MJPEG, AVI czy H.264?

Pierwsze dwa kodeki to przestarzała technologia kompresowania wideo. Obecnie standardem jest kodek H.264 lub H.265 w topowych kamerach premium.

Zasilanie kamer samochodowych – bateria czy kondensator?

Od razu napiszę, żeby nie trzymać w niepewności – tylko kondensator. Baterie litowo-jonowe są znacznie mniej odporne na skrajne warunki atmosferyczne takie jak wysoka lub niska temperatura. Kolejny argument który nie poleca baterii to fakt, iż bateria z upływem czasu traci swoją wydajność. Jedno i drugie rozwiązanie zasilania kamery ma swoje wady i zalety, ale zdecydowanie w tym starciu wygrywa kondensator – może czasem zrestartować kamerę kiedy zgaśnie nam silnik lub chwilowo spadnie napięcie, ale będąc w trasie nie gasimy silnika co chwilę. Kondensator nie zawiedzie nas na dłuższej trasie w mroźny zimowy lub upalny słoneczny dzień.

Kamera samochodowa z trybem parkingowym?

Może się wydawać, że skoro mamy np. swój garaż to ta funkcja będzie zbyteczna – tylko teoretycznie, bowiem nasze auto nie stoi w tym garażu cały czas. Idąc do hipermarketu po wcześniejszym zaparkowaniu pojazdu na ciasnym miejscu dzięki nagraniu z kamerki łatwiej będzie znaleźć sprawcę i zgłosić szkodę.

Rozróżnia się kilka trybów parkingowych kamer samochodowych. Aktywny tryb parkingowy samoczynnie wykrywa, kiedy nasze auto jest zaparkowane i przełącza się na nagrywanie ,,postojowe” np. nagrywa tylko w momencie wykrycia ruchu lub w tzw. time-lapse czyli nagranie poklatkowe. Bywa też, że niektóre kamerki nagrywają wtedy w gorszej jakości obraz – wszystko po to aby zaoszczędzić miejsca na karcie i chronić akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.

Kąt widzenia kamery samochodowej

Nie zawsze ta kamerka, która ma większy kąt widzenia ,,lepiej” nagrywa. Dobre kamery samochodowe posiadają kąt widzenia w okolicach 140 stopni i więcej. Górna granica zazwyczaj kończy się na 170 stopniach. Nie każdy też lubi efekt rybiego oka, więc najlepiej przed zakupem obejrzeć nagranie z danej kamerki samochodowej co zresztą możliwe jest w naszym sklepie z kamerami praktycznie przy każdym modelu na dole strony produktu w opisie.

Obudowa i sposób montażu kamery samochodowej.

Kolejny, bardzo punkt przy wyborze dobrej kamery samochodowej. Musimy się zastanowić w jaki sposób chcemy zamontować naszą przyszłą kamerkę samochodową. Czy czołowa szyba w aucie jest pionowa? Jeśli tak to nie każda kamera się do takiego montażu nadaje. Czy kamerka będzie demontowana i przenoszona do innego auta? Jeżeli tak to lepiej zakupić kamerę montowaną za pomocą przyssawki niż naklejki – taśmy dwustronnej.

Zwróćmy też uwagę na obudowę kamery samochodowej. Najlepiej jeżeli jest ona matowa – wówczas w upalny dzień, promienie słoneczne nie będą się od niej odbijać, oślepiać nas i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Rozmiar ma znaczenie

Jeżeli nasze auto posiada niewielkich rozmiarów szybę czołową to najlepiej skupić się na modelach, które będą zabierać jak najmniejsze pole widzenia kierowcy.

Uwaga! na diody doświetlające w kamerach samochodowych.

Najtańsze tzw. marketowe kamery samochodowe, często produkty no name posiadają na obudowie diody dzięki którym teoretycznie nocą mają nagrywać lepiej – to chyba największe złudzenie jeśli chodzi o kamery samochodowe. Takie rozwiązanie nie ma sensu – te diody to bardziej funkcja latarki, która jest zbyteczna, niebezpieczna i niezgodna z przepisami. Możemy więc przy najbliższym spotkaniu ze służbą drogową zdziwić się, kiedy mundurowi wypiszą nam mandat za oślepianie pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Powyższa lista kryteriów stanowi najważniejsze cechy dobrej kamery samochodowej. Oczywiście istnieje wprawdzie jeszcze wiele innych funkcji, które są mniej lub bardziej przydatne w kamerach samochodowych – nie wymienialiśmy ich ponieważ często są to po prostu zbyteczne bajery, które albo są już w tej chwili standardem albo nieużywanym dodatkiem.

Pamiętajcie, aby zawsze przed wyruszeniem w trasę zadbać o czystość zarówno przedniej szyby oraz obiektywu w kamerce.

Poniżej linki do najlepszych kamer samochodowych z podziałem na cenę. W naszym sklepie na podstawie wielu analiz i doświadczeń staramy się wybierać tylko najlepsze kamery samochodowe, które sprostają największym wymaganiom. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – chętnie doradzimy i pomożemy dokonać właściwego wyboru – to nasza praca, pasja i hobby.

Kamery samochodowe do 200 zł

Kamery samochodowe do 300 zł

Kamery samochodowe do 500 zł

Kamery samochodowe do 800 zł

Kamery samochodowe do 1000 zł

Kamery samochodowe powyżej 1000 zł

Kamera samochodowa – pełna oferta sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *